Стаята за рефлексия

Reflexio означава “огъване назад” и, използван психологически, терминът ще отбележи факта, че рефлексът, който движи стимула към инстинктивното му разтоварване, е спъван от психизация…И, вместо компулсивен акт, се появява известна степен на свобода, а вместо възможност за предсказване, се появява относителна степен на непредсказуемост относно последствията от импулса.”
К.Г.Юнг, “Psychological factors in human behaviour”, CW 8, par 241

 

Ето една новина за настоящите и бъдещи потребители на Програмата 29 дни – от вчера в нея има още една страница, която се нарича „Стаята за рефлексия“. Достъп до нея имат само хората, които вече са приключили с всички задачи от нея. Нейната цел е да им даде възможност да практикуват умението за рефлексия, защото именно в него се намира способността за творчеството и пътят към свободата. Както и да обединят елементите от различните задачи в едно общо цяло.

 

Тя прави това като предоставя възможност за изследване чрез серия от въпроси на начина, по който мислят по важна за тях тема. Чрез първата серия от въпроси те записват начина, по който мислят по тази тема. А чрез следващата серия от въпроси изследват този начин и дали той страда от някое от когнитивните изкривявания на възприятието за реалността.

 

Подобно изследване с въпроси е същността на когнитивната психотерапия. И въпреки че самостоятелната работа в „стаята за рефлексия“ не може да замени срещата с когнитивен психотерапевт, тя може да даде много на този, който реши да я използва. Ако питащият има подкрепата на своето несъзнавано, той може да достигне до отговори, които носят инсайти и творчески решения на темата, която го вълнува.

към следващата статия